Burma Kadayıf Tatlısı Tarifi

Burma Kadayıf Tatlısı Tarifi

Malzemeler;

1 kilo tel kadayıf (isteğe bağlı olarak arttırılabilir)

500 gr tereyağı

300 gr ceviz

10 su bardağı toz şeker

3 su bardağı su

2 bardak limon suyu(su bardağı)

 

Burma Kadayıf Tatlısı Yapılışı

İlk olarak toz şekerimizi su içerisinde 15 dakika kadar kaynatıyoruz ve şerbetin tam kıvama gelmesi için zaman zaman tat olarak gerekli kontrolleri yapmanızda fayda var. Limon suyunu da ekleyerek bir süre karıştırdıktan sonra ateşten alabilirsiniz.

Şerbetin lezzeti çok önemlidir bu yüzden az önce de belirttiğim gibi zaman zaman kontrol etmenizde fayda var!

Bu aşamadan sonra yağımızı eriterek soğutma işlemine başlıyoruz, soğutma işlemi sona erdikten sonra hazır kadayıfımızı bir tepsiye koyuyoruz.

Kadayıf üzerine ceviz ya da fıstık takviyesi yapabilirsiniz bu konuda insiyatif sizlere aittir.

Yağlanmış tepsiye dizilen kadayıfımızı kızartmak için fırına atıyoruz ve üstü hafif kızardıktan sonra fırından alıyoruz daha sonra ise önceden hazırlanmış şerbeti kadayıfın tamamının üzerine yayarak iyice dağılmasını sağlıyoruz.

Üzerini antep fıstığı ile süslerseniz şahane görünecektir.
Burma kadayıf yapımında önemli noktalardan bir tanesi kadayıfların tepsiye diziliş şeklidir. Bir ucundan tutup diğer ucu ile birleştirir gibi yaptıktan sonra kadayıfı katlamanız yeterlidir ancak dilerseniz kadayıfı hazır alabilir ve bu işlemler ile daha fazla uğraşmamış olursunuz. Burma kadayıf ile sıradan kadayıfların çok fazla farkı yoktur ancak görsel olarak burma kadayıf biraz daha dikkat çekicidir. Kadayıfımızın tam olarak hazır olması ve sunuma hazırlanması için en az 5 saat geçmesi gerekiyor ve dilerseniz 1 gün gibi uzun bir süre de bekletme yapabilirsiniz. Şerbet ne kadar iyi dağılır ve malzemenin içine girerse kadayıfın tadı da o karda lezzetli olur bu yüzden biraz sabır gerektiren bir tatlıdır.

Afiyet olsun.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*