Çikolatalı Sufle Tarifi

Çikolatalı Sufle Tarifi

Malzemeler;

30 gram tereyağı (2 çorba kaşığı)
125 ml taze süt
30 gram toz şeker (2 çorba kaşığı)
3 adet sarıları ve beyazları ayrılmış yumurta
1,5 çorba kaşığı un
125 gram bitter kuvertür çikolata
1 tutam tuz (yumurta aklarında kullanılacak
Sufle kalıpları
Tereyağı
Pudra şekeri
Kakao

Çikolatalı Sufle Yapılışı

Öncelikle elimizdeki sufle kalıplarını güzelce tereyağı ile yağladıktan sonra içerisini kaplaması için kakao serpiştiriyoruz ve kenara alıyoruz.
Elimizdeki sütü orta boyda bir sos tenceresi içerisinde kaynamaya başlayıncaya kadar ısıtıp, kaynamadan içerisine çikolatayı da ekleyip eritiyoruz.
Farklı bir sos tenceresi içerisinde tereyağını eritip üzerine unu ekleyerek kavurmaya başlıyoruz. Unun hafif kokusu çıktıktan sonra önce hazırladığımı çikolata karışımını da üzerine ekleyip karıştırıyoruz.
Sonrasında yumurtaların sarılarını teker teker sos tenceresi içerisine ilave ederek pürüzsüz bir kıvam tutuncaya kadar karıştırıp tencereyi ateşin üzerinden alıp kenarda soğumaya bırakıyoruz.
Ardından elimizdeki yumurta aklarına bir tutam tuz ekleyerek kabarmasını sağlıyoruz.
Yumurta akı bir süre sonra köpük köpük olacaktır bu sürede içerisinde içerisine toz şekeri de ekleyerek çırpmaya başlıyoruz. Çırpma kabını ters çevirerek yumurta sarısının akmayacak kıvamda olduğundan emin oluyoruz.
Sonra hazırladığımız yumurta akını bir spatulayla soğuttuğumuz çikolatalı karışıma güzelce yediriyoruz.
Hazırladığımız suffle harçlarını önceden yağladığımız ve kakao serpiştirdiğimiz kalıpların içerisine boşaltıyoruz. Fakat üstten 1 parmak boşluk kalacak biçimde boşaltıyoruz. Kabaracağı için kalıpların dışına taşmamasını sağlıyoruz.
Çikolatalı sufleleri pişirmek için 200 derece önceden ısıttığımız fırında 10 dakika kadar pişirdikten sonra üzerlerine pudra şekeri serpiştirip servis ediyoruz. İster ılık servis edin isterseniz soğutup servis edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*